Schedule

Saturday, October 9

9:00 AM–6:30 PM Camp Office Open for Check In/Activity Sign Up (Sports Complex)

3:00–5:00 PM Bicycle Horse Craft (Toddler Room, Sports Complex)

5:00–5:45 PM Dinner Served (Dining Room)

6:00 PM Orchestra Rehearsal & Prelude (Field House)

6:30 PM Opening Ceremony, Camp Meeting—Pastor Bob Gray  (Field House)

8:00–11:00 PM Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Sunday, October 10

8:30–9:15 AM Breakfast Served (Dining Room)

10:00 AM Orchestra Rehearsal & Prelude (Field House)

10:30 AM Camp Meeting—Dr. Aaron Baker (Field House)

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

1:30–4:30 PM Family Time

1:30–4:30 PM Scripture Assembly Project (John and Romans Building)

3:30 PM Taste of Journey (Auditorium)

5:00–5:45 PM Dinner Served (Dining Room)

7:30 PM Volleyball Meeting—all players required to attend (Sports Complex)

8:15 PM Young Adult Hayrides to Lakefront (Sports Complex)

8:30 PM Young Adult Fellowship (Lakefront)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Monday, October 11

7:00 AM ALERT Cadence Run (Fathers/Sons Welcome! Meet at Sports Complex) 

8:00–8:45 AM Breakfast Served (Dining Room)

9:00 AM Lew at the Corral—Dr. Lew Sterrett (Corral)

10:30–11:30 AM Moms’ Tea (Chapel)  

10:30–12:30 PM Volleyball Competitions Begin (Sand Courts)

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

1:00–5:00 PM Volleyball Competitions (Sand Courts)

1:30–4:30 PM Bicycle Horse Craft (Toddler Room, Sports Complex)

1:30 PM Horsemanship Class (Barn)

2:00–4:30 PM Activities

3:00 PM Children’s Story Hour (Chapel)

3:30–5:00 PM Taste of Journey (Auditorium)

5:00–5:45 PM Dinner Served (Dining Room)

6:00 PM Orchestra Rehearsal & Prelude (Field House)

6:30 PM Camp Meeting—Ken Bevel (Field House)

8:00–11:00 PM Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex)

8:30-10:30 PM  Ultimate Frisbee Tournament (Soccer Field)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Tuesday, October 12

8:00–8:45 AM Breakfast Served (Dining Room)

9:00 AM Lew at the Corral—Dr. Lew Sterrett (Corral)

10:30–12:00 Noon Taste of Journey (Auditorium)

10:30–12:30 PM Volleyball Competitions (Sand Courts)

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

2:00 PM Harvest Festival (Behind Chapel)

5:00 PM Harvest Festival Dinner (Behind Chapel) 

7:00 PM  Community Night! Camp Meeting—Dr. Lew Sterrett (Corral)

8:30–11:00 PM Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time   

Wednesday, October 13

(7:00 AM ALERT Cadence Run (Fathers/Sons Welcome! Meet at Sports Complex) 

8:00–8:45 AM Breakfast Served (Dining Room)

9:00 AM Search & Stratego for Fathers/Sons (N. Sports Complex) 

10:00 AM  Bike Decorating  (S. Sports Complex)

11:15 AM Family Camp Bike Parade

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

1:00–5:00 PM Volleyball Competitions (Sand Courts)

1:30 PM Horsemanship Class (Barn)

2:00–4:30 PM Activities

3:00 PM Children’s Story Hour (Chapel)

3:30–5:00 PM Taste of Journey (Auditorium)

5:00–5:45 PM Dinner Served (Dining Room)

6:00 PM Orchestra Rehearsal & Prelude (Field House)

6:30 PM Camp Meeting—Eric Ludy (Field House)

8:30–11:00 PM Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex)

8:30–10:30 PM Ultimate Frisbee Tournament (Soccer Field)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Thursday, October 14

8:00–8:45 AM Breakfast Served (Dining Room)

9:00 AM Family Camp 5K (Chapel) 

11:00–3:00 PM Trade Days (North of the Sports Complex)

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

1:00–5:00 PM Volleyball Competitions (Sand Courts)

2:00–4:30 PM Activities

3:00 PM Children’s Story Hour (Chapel)

3:30–5:00 PM Taste of Journey (Auditorium)

5:00–5:45 PM Dinner Served (Dining Room)

6:00 PM Orchestra Rehearsal & Prelude (Field House)

6:30 PM Camp Meeting—Caleb Reed (Field House)

8:00 PM–11:00 PM Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex)

8:30–10:30 PM Ultimate Frisbee Championship Tournament (Soccer Field)

10:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Friday, October 15

7:00–10:00 AM Fishing Tournament (Lakefront)

8:00–8:45 AM  Breakfast Served (Dining Room)

8:00 AM–12 Noon Volleyball Competitions

9:00 AM–11:30 AM Activities

12:00–12:45 PM Lunch Served (Dining Room)

1:00–3:00 PM Volleyball Tournament Semi-Finals and Finals (Sand Courts)

1:00 PM Horseshoe Tournament (Horseshoe Pits)

3:00 PM Lakefront Activities and Family Canoe Races (Lakefront)

6:00 PM Lakefront Cookout (bring a picnic dinner if you rather!)

7:00 PM Grand Finale—Bob Gray II (Lakefront)

Please don’t rush off! Enjoy fellowship around the lakefront bonfire or enjoy time at the sports complex! 

9:00–12:00 Midnight Family Time; Sports Complex Open (Sports Complex) 

11:00 PM–6:00 AM Taps/Quiet Time

Saturday, October 16

8:00—12:00 PM Camp Office Open for Check Out (Sports Complex)

10:30—11:15 AM Brunch Served (Dining Room)

Campus Maps